🇩🇰Dong Woo Skjern 35 års fødselsdag🇩🇰

Skjern Taekwondo klub havde fødselsdag i sidste uge, klubben startede d. 6 februar for 35 års siden 🇩🇰🥳 af klubbens Storemester Niels Peter Nielsen. Bestyrelsen er godt igang med at planlægge jubilæum, som bliver lørdag d.18 maj, så sæt allederde kryds i kalenderen nu til en super fantastisk dag. Der vil løbende komme info omkring jubilæet.🇩🇰🇩🇰🇩🇰

 


Klubben holder vinterferie i uge 7 ink. begge weekender 

Vi ses igen i uge 8

Hilsen Instruktørteamet 


NYE SORTBÆLTER

Skjern Taekwondo klub havde i første weekend af december 2023 2 elever oppe til deres 1. dan Sortbælte hos klubbens Storemester Ko Tai Jeong i SimUu foreningen, som forgik på højskolen Bosei ved Præstø. Morten Ersgaard og Kinnie Sortberg har trænet intensiv og målrettet det sidste års tid, og kan nu kalde sig for Kyosanim. Derudover har klubbens Mester Thomas Vesterdal været oppe og erhvervet sig sit 5. dan. Klubben ønsker alle tre et stor tillykke med den nye grad. 


Kære elever og forældre!

I ønskes en dejlig jul og et godt nytår 

Vi ses igen efter juleferien tirsdag d. 9 januar 2024 (uge 2) 

Mvh

Bestyrelsen og Instruktørteamet 

PS husk at få trænet lidt i ferien :-) 


Træningen aflyst både tirsdag og torsdag i uge 48 

 

Hilsen Instruktørteamet 


Kære alle


 

Vinterens Graduering afholdes på Kirkeskolens gymnastiksal lørdag d. 18 november og programmet er som følgende:


 

Hold 1 (Hvid- hvid m. snip, gul og orange)

9.30 - Omklædning og opvarmning

10.00-11.30 - Graduering af hold 1

Hold 2 (Grøn, blå og blå m. snip)

11.00 - Omklædning og opvarmning

11.30 - 13.20 - Graduering af hold 2

Hold 3 (Rød, rød m. 1 snip og rød m. 2 snip)

12.50 - Omklædning og opvarmning

13.20 - 15.30 - Graduering af hold 3


 

I skal forvente at tiden godt kan stræk sig både for hold 2 og 3.


 

Når man har være til sin graduering, må man efterfølgende tage hjem. Opvarmning og forberedelse er i drengesalen. Der vil blive sent invitationer ud i løbet af de næste par uge via e-mail fra klubbens hjemmeside, til dem der skal op. Efterfølgende skal I log på hjemmesiden og tilmelde jer gradueringen.


 

Vi holder Gradueringsceremoni tirsdagen d. 5. december kl. 18.00 hvor der først er en time fællestræning og derefter overrækkelse af diplomer og bælter/snipper. Det er vigtigt at I får bestilt bælter inden d. 26. december så vi har bælterne klar.


 

Er der spørgsmål eller problemer med at tilmelde jer til gradueringen, må I meget gerne tage fat i os instruktør.


 

Sørge nu for at prioriterer jeres træning her de sidste par uger inden gradueringen.


 

Hilsen instruktørteamet.